پیکربندی قالب شمیس

برای پیکربندی این قالب به سه روش می‌توانید عمل کنید: 1- نصب بسته نصبی 2-نصب دستی (پیشنهاد من) 3- نصب رایگان توسط ما ( فقط بر روی وردپرس خام )

برای نصب از طریق بسته نصبی فقط لازم است که فایل installer.php و فایل بسته نصبی ای که نامی طولانی دارد را کنار هم در پوشه public_html هاست خود آپلود کرده و فایل installer.php را اجرا کنید ( برای اجرای این فایل آدرس آن را در مرورگر خود وارد کنید مانند: https://example.com/installer.php)

لازم به ذکر است که هر دوی آن‌ها در فایل easy_install.zip در فایل دانلودی قرار دارند!

برای نصب از طریق بسته نصبی در ادامه بخوانید:

بعد از نصب از وردپرس کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید:

1- بارگذاری و نصب قالب

2- بارگذاری و نصب افزونه های همراه قالب: دو افزونه به همراه قالب در فایل plugins.zip قرار داده شده که باید نصب و فعال کنید!

3- درون ریزی فایل xml محتوای دمو

4- درون ریزی فایل json تنظیمات قالب

5- تصحیح و تنظیم فهرست‌ها

6- ساخت برگه‌های مورد نیاز

6- تصحیح لینک‌های موجود در تنظیمات قالب

7- تمام


افزونه‌ها:

در قالب از دو افزونه استفاده شده؛ فرم تماس 7 و زمینه‌های هوشمند (smart custom fields) که هر دو رایگان و در مخزن وردپرس موجودند. از فرم تماس 7 برای فرم تماس با ما در انتهای صفحه اصلی قالب استفاده شده و از زمینه های هوشمند برای گالری تصاویر پروژه و همچنین تنظیم قالب برگه استفاده شده است.


درون ریزی دمو:

بعد از نصب افزونه های بالا فایل xml محتوا را درو ریزی کنید تا محتوای دمو برای شما ایمپورت شود (البته ممکن است تصاویر درون ریزی نشوند و مجبور به انتخاب دستی آنها شوید!)

برای اینکه سایت شما دقیقا مانند دمو باشد باید فایل theme_options.json را که برای تنظیمات قالب است را درون ریزی کنید؛ به این صورت که فایل مورد نظر را در نوت‌پد باز کنید و محتوای آن را کپی کرده و در بخش بکاپ تنظیمات قالب قسمت درون ریزی پیست کنید و دکمه ایمپورت را بزنید.


فهرست‌ها:

در قالب شمیس سه قسمت برای فهرست قرار داده شده: 1- فهرست بالا: صفحه اصلی   2- فهرست بالا: دیگر صفحات    3- فهرست فوتر

به این خاطر که اصل بر تک صفحه ای بودن سایت است، برای منوهای بالا از 2 منو در یک جایگاه استفاده شده است که بسته به اینکه آیا در کاربر در صفحه اصلی باشد به در دیگر صفحات، منوی مناسب نمایش داده خواهد شد. اگر کاربر در صفحه اصلی باشد باید بتواند با کلیک بر روی لینک های منو به قسمت های مختلف صفحه اصلی به طور خودکار اسکرول کند و اگر در صفحه اصلی نباشد باید بتواند با کلیک بر روی لینک‌ها به صفحات مختلف هدایت شود!

نکته: در منوی صفحه اصلی لینک‌ها قسمت مهم کار هستند زیرا ID بخش های مختلف صفحه اصلی را در بر می‌گیرند.

برای فهمیدن ID هر بخش با استفاده از ابزار Inspect Element می‌توانید آن را بیابید:

ID های استفاده شده:

  • home :هدر
  • about :درباره من
  • resume :رزومه من
  • services : خدمات من
  • clients :نظرات مشتریان
  • works :نمونه کارها
  • blog :آخرین پست‌های وبلاگ
  • logoes :لوگوهای مشتریان
  • contact :تماس با من
  • footer :فوترمی‌توانید ابزار  Inspect Element را در تصویر زیر ببینید. برای استفاده از آن در صفحه مرورگر خود راست کلیک کنید!
نکته:فراموش نکنید که باید قبل از هر کدام هشتگ (#) وارد کنید.

البته با درون ریزی فایل xml فهرست‌ها نیز درون ریزی می‌‌شوند و شما فقط باید جایگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید!ساخت برگه های مورد نیاز:

بعد از فهرست‌ها نوبت به صفحات پیش ساخته است: به برگه‌ها برید و ابتدا یک برگه بسازید با عنوان وبلاگ (اختیاری) و سپس بدون درج هرگونه محتوا از قمست ویژگی‌های برگه، قالب را بر روی BLOG قرار دهید. این برگه برای وبلاگ شما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برگه دوم را نیز به همین صورت بسازید ولی قالب را بر روی SEARCH RESULT PAGE قرار دهید. از این صفحه برای نتایج جستجو استفاده می شود!

برای برگه آرشیو نمونه کارها می‌توانید به 2 صورت اقدام کنید: ساخت برگه مانند برگه وبلاگ اما قالب را بر روی PROJECTS قرار دهید. یا اینکه از آرشیو پیش فرش استفاده کنید. در روش استفاده از آرشیو پیش فرض نیازی به ایجاد برگه نبوده و همه پروژه در آدرسی مانند رو به رو قرار دارند: https://yoursite.com/projects/ که می‌توانید آن را در دکمه همه نمونه کارهای بخش نمونه کارهای من در صفحه اصلی درج کنید.قالب نوشته:

شما می‌توانید برای هر نوشته یا برگه‌ای که ایجاد می‌کنید از 4 نوع قالب استفاده کنید که شامل تمام صفحه، تمام صفحه جعبه‌ای، سایدبار در راست و سایدبار در چپ می‌شود. در پایین نوشته قرار دارد!

 


گالری تصاویر پروژه:

برای هر پروژه می‌توانید گالری تصاویری از پروژه قرار دهید (با قابلیت درج بی‌نهایت تصویر). فقط کافی است که تصویر را از بین فایل‌های خود انتخاب یا آپلود کنید و یک متن جایگزین برای آن وارد کنید. با کلیک بر روی آیکون (+) می‌توانید تصویر جدید اضافه کنید، با کلیک بر روی آیکون (x) تصویر را از گالری حذف کنید و همچنین با نگه داشته کلیک بر روی آیکون همبرگری کنار (+) آنها را جابه جا کنید.

 

تنظیمات قالب

در تنظیمات قالب شمیس همه چیز سر راست و ساده پیاده سازی شده و نیازی به توضیح اضافه ندارد اما بعضی از مواردی که ممکن است مورد پرسش شما باشد را در اینجا به تفصیل آورده و توضیح می‌دهم.

فونت دلخواه:

در بخش تنظیمات عمومی  قسمت فونت می‌توانید هم از 6 فونت قرار داده شده به عنوان فونت پیش فرض یکی را استفاده کنید و هم می‌توانید با کلیک بر روی دکمه فونت دلخواه، فونت مورد نظر خود را برگزینید. نکته‌ای که باید توجه کنید این است که برای استفاده از فونت دلخواه حتما پسوند EOT را وارد کنید. در غیر اینصورت ممکن است فونت دلخواه به درستی عمل نکند! (هر فونت چند فرمت مختلف دارد برای دستگاه‌ها و مرورگرهای مختلف). فرمت های مختلف را در سایت خود آپلود کنید و لینک آن را در فیلدهای مشخص شده وارد کنید.

متن کپی رایت:

برای راحتی شما اسمی از ما در طراحی قالب آورده نشده است و شما می‌توانید متن کپی رایت خود را وارد کنی؛ اما همچنین مجاز نیستید که خود را طراح این قالب معرفی کنید!!!

متن تایپ شونده:

شما می توانید با حذف المان‌های متن تایپ شونده، از متن تایپ شونده استفاده نکنید. و از اجرای آن جلوگیری کنید.

بخش درباره:

در بخش درباره قسمتی به نام شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که می‌توانید برای وارد کردن شبکه‌های اجتماعی شخصی خود استفاده کنید.

بخش نمونه کارها:

در این بخش در قسمت آخر یعنی “آدرس صفحه نمونه کارها” قسمتی به نام آدرس وجود دارد که باید آدرس صفحه نمونه کارهای خود را قرار دهید. یعنی صفحه ای که نمونه کارهای شما آرشیو شده‌اند. بخش “ساخت برگه های مورد نیاز” که در بالا شرح داده شد را دوباره بخوانید!

بخش مطالب وبلاگ:

در این بخش نیز مانند بخش بالا نیاز به وارد کردن آدرس است که باید آدرس برگه وبلاگ را در آن وارد کنید.

فونت آیکون:

در قالب شمیس از 3 کتابخانه فونت آیکون معروف استفاده شده که برای استفاده از آنها در تنظیمات (جاهایی که فیلد آیکون وجود دارد) باید کلاس آن آیکون را وارد کنید.

مورد اول فونت آیکون معروف FontAwesome است. بعد از اینکه به سایت آن رفتید و بر روی آیکون کلیک کردید قسمت مشخص شده در شکل زیر را کپی و استفاده کنید ( حتما فاصله بین دو کلاس مورد نظر رو رعایت کنید) :

بسته آیکون دوم، آیکون‌های Et Line است که توسط الگانت تم ارائه شده است و مطابق زیر قسمت مشخص شده رو کپی و استفاده کنید( بدون نقطه ابتدایی وارد کنید ).

و بسته سوم نیز کتابخانه IonIcons هستش که در اصل برای استفاده در اندروید ساخته شده ولی در وب نیز می‌توان استفاده کرد.

و در آخر اگر پیشنهاد، انتقاد یا نظری درباره قالب شمیس دارید لطفا با من در میان بگذارید 🙂